הדיבוק, גרסת המציאות: רוב הציבור מכיר את מחזה "הדיבוק" מאת ש. אנ-סקי ואת שלל האמונות הקשורות בו, אך הספר "שדים" מגולל סיפורם של אירועים אמיתיים המרמזים כי בחברה המודרנית קיימת תופעה המקבילה למה שבתרבויות העבר כינו "דיבוק", "שדים", "רוחות רעות", "ג'ינים", "סיטרא אחרא" ומציע לקורא דרכים להתמודד איתה.

שמחה חבושה, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה וידע במחשבים, רחוקה בחינוכה ובהשכלתה מרחק רב מכל הקשור במיסטיקה ובמאגיה, נקלעה למצב שחייבה לגייס משאבים אינטלקטואליים רבים לכתיבת ספר שעוסק בשדים ורוחות רעות –  שיכול להיקרא גם כרומן וגם כספר עיון מעניין עם הדרכה כללית לחיים.

הספר מחולק לשני כרכים עצמאיים. כרך א' שיוצא לאור בימים אלו מכיל את סיפור המסגרת ומתאר את קורותיה של המחברת מאז החליפה מקום מגורים, כשלרוע מזלה גילתה שאחת משכנותיה בבניין בו רכשה דירה, מתנהגת באופן המזכיר הפעלת כוחות של מאגיה שחורה ומתחילה לתקשר איתה באופן אובססיבי. התפתחות העלילה מגוללת כיצד "ילדה טובה ירושלים" לומדת להתמודד עם תופעה שמעולם לפני כן לא פגשה וגם לא שמעה עליה עדויות ממקור ראשון, וכיצד עלול שיחסי השכנות בינה לבין השכנה מלמדים על משהו קמאי וחריג באופן עקרוני מאד מהמנהג הרווח.

אירוע מרכזי בסדר האירועים הוא חלום שחבושה חלמה בשנת 1986 אשר סיפורו מופיע בפרק ההקדמה. באותו חלום נטען כי קיימת מעורבות פעילה של כוחות חוצניים חיוביים ושליליים בחיינו, המחוברים אל מוקדים הנמצאים מחוץ לכדור הארץ. כמו כן נטען שהכוחות השליליים מאורגנים באופן היררכי ומסכסכים בין אנשים ועמים וגורמים למלחמות ולאסונות.

חבושה לא ייחסה בתחילה לחלום חשיבות כלשהיא, אך לאחר שעלתה בליבה המחשבה כי האירועים המתרחשים בסביבתה מאמתים את הנאמר בו, החלום הופך לציר מרכזי שלאורו חבושה בוחנת את המציאות החדשה אליה נקלעה. כשההתאמה בין המציאות לחלום נמצאה גדולה, תהתה שמא החלום שחלמה הוא סוג של תקשור עם ישות חוצנית כלשהיא.

חבושה מאמינה בתקשור, בספר כלולים סיפורים אודות רוחות טובות וחוצנים שמתקשרים איתה ואף מסייעים לה, ויש גם מצבים הומוריסטיים, עם השנים למדה למדר את הרע.

באמצעות המסרים הטלפתיים שהגיעו אליה, חבושה מנסה לעמוד על מבנה חברת הרוחות הרעות, להבין את אופי הנמנים עליה ואת דרכי פעולתם. היא מצאה שהם מאוגדים בצורה טלפתית כמו מחשב גדול, חברתם היררכית שמגיעה עד אדם שנקרא "האיש הרע" שיכול להיות משול גם לשטן ול"סיטרא אחרא". הם משפיעים על אנשים על ידי הידבקות לגופם, לחפציהם ועל ידי ריחוף בסביבתם. הם יונקים מזולתם אנרגיות והשפעתם עליהם גדולה במיוחד כשהם לוכדים את מודעותם.

 חבושה לומדת להתמודד, עם השנים הבנתה בתורת ההילינג מסייעת לה לנטרל את הכוחות שהרוחות הרעות מפעילות, וכשלמדה את כל "השטיקים" שלהן, כתבה את הספר במטרה להביא את הנושא לדיון ציבורי.

לדעתה יש לחנך את הציבור להתמודד עם כח שעל אף היותו סמוי הוא חזק מאד, וכך לתרום לבניית חברה בריאה ובעלת חיוניות – הפוטנציאל האישי של אנשים המיומנים בהתמודדות עם תופעת הרוחות הרעות גדל, ותפקודם משתפר מאד.

כרך ב' נמצא בשלבי עריכה מתקדמים והוא מתוכנן לצאת לאור במהלך שנת 2022. הודות למידע שהושג במחקרים במדעי הרפואה, הפיזיקה והפסיכולוגיה, חבושה מציגה מנגנונים פיזיולוגיים שבאמצעותם הרוחות הרעות מצליחות לגזול מאנשים אנרגיות ולבלבל אותם. כמו כן כלולה בו סקירה היסטורית שעניינה תפיסת הרוחות הרעות, השדים והשטן בנצרות, ביהדות, באיסלאם ובמזרח הרחוק.

חבושה סיכמה בצורה יעילה את תפיסות הרוע בדתות ובמסורות השונות וחלק גדול מהם נמצא זהה למה שחוותה–  חבושה מדגישה כי התוודעה למידע המופיע בסקירה ההיסטורית רק כשהייתה בעיצומה של הכתיבה וכי החומר המובא בה לא השפיע על האופן בו היא מתארת את חוויותיה.

לאור ממצאיה, חבושה טוענת שלא ניתן לפטור את טענת קיומן של "רוחות רעות" כאמונה טפלה, ובהשתמשה בידע הפסיכולוגי שרכשה, היא מראה כיצד ניכרת השפעתן על חיי היומיום של אנשים האמונים על המוסר והחינוך המקובלים.

הבשורה הגדולה בספר היא שרוב האנשים טובים ושיש מעטים (כאחוז אחד) שהם ממש רעים, ושכל שעל האנשים הרגילים לעשות הוא לשתף ביניהם פעולה ולהקים ארגון הדומה באופן פעולתו לארגונם של הרוחות הרעים (אך כמובן ששונה ממנו באופיו). הואיל ובשעת פעולתן מספר רוחות רעות תוקפות אדם בודד ומיישמות את הכלל: "הפרד ומשול" – ארגון כזה יעזור לאנשים להיחלץ מהקשיים הפיזיים והנפשיים שהרוחות הרעות מסבות. מדובר בארגון טלפתי-רוחני.

הספר יכול להיקרא גם כמדריך לטיפול במה שנקרא "פריינאמי" כלומר, חבר שמחליש אותך, לכולנו יש או היה מישהו כזה בחייו. מה שחבושה כותבת בפרק "סעדים" בכרך ב', יכול להיות גם מדריך להתמודדות עם אנשים לא מפרגנים, נרקיסיסטים ומרעילים ויכול להעצים את הקורא.

אירועים מהתקופה האחרונה, שהופכים את הנושא לרלוונטי הם הדיווחים על השייח-מגרש-השדים מהחברה הבדואית שבטעות הרג את אחת ממטופלותיו וסיפורו של האב החרדי מקריית-גת שהונחה על ידי קולות ששמע להרוג את בנו בן הארבע עשרה בשל מעשים רעים שכביכול עשה.

פרק מתוך הספר:

5.  רוחות טובות

כדי לעשות סדר בדברים עליי לספר גם על נוכחותם הרוּחית של אנשים חיוביים במחיצתי – על פי דברי החלום רוב מניינו של המין האנושי נמנה על קבוצת אנשי האלוהים – האנשים הרגילים.

מקרה שהיה עניין של חיים ומוות התרחש בשנה הראשונה למגוריי בדירתי שבשכנותה של השכנה-מדירה-3. הדבר אירע כשבשעה שניסיתי לחבר את המחשב, הצג, המדפסת ושאר הציוד ההיקפי לשקע החשמל – נתקלתי בבעיה: ברשותי היו חמישה מכשירי חשמל שהיו אמורים לקבל הזנה משקע יחיד בקיר. רכשתי כבל מאריך המורכב מתקע, חוט מאריך וחמישה שקעים – אך הואיל והתקע השייך לצג היה בעל אלקטרודות עבות, שלא נכנסו אל תוך אף אחד משקעי הכבל המאריך – מצאתי עבורו מעביר ביניים עם פתחים רחבים ואלקטרודות רגילות.

במהלך העבודה התפרק מעביר הביניים בעל השקעים הרחבים שנרכש עבור הצג – כיסוי הפלסטיק שנשר ממנו נותר בידי, חלקיו הפנימיים נחשפו והאלקטרודות נשארו תקועות בשקע המעביר.

כשאני שוכחת שהתקע של הכבל המאריך, כבר נמצא בתוך שקע החשמל שבקיר – הושטתי את ידי אל החלק החשוף כדי לחברו אל כיסוי הפלסטיק. אי משם הגיח פתאום א"פ, שהוא ידיד טלפתי ותיק של משפחתי, והזהירני שלא לעשות כן – בשנייה האחרונה נזכרתי שמדובר בחשמל חי, ואני נמנעתי מלגעת בחלק החשוף. באותם ימים לא היה בבייתי אפילו מפסק-בטחון ונוכחותו הרוּחית של הרוח הטוב א"פ עזרה לי ברגע הקריטי להבחין שמרחפת מעליי סכנה.

כעשר שנים לאחר שניצלתי מתאונת ההתחשמלות אירע האירוע הבא: ביום חורף אחד יצאתי לשוק כדי לקנות פירות וירקות – באותו יום נשבה רוח חזקה וגגות הפח שמעל לדוכנים הכו זה בזה בחוזקה, והקימו רעש רב. אני פסעתי לאיטי לאורך רחובו הראשי של שוק הכרמל, בדרכי אל הדוכנים הממוקמים בחלקו הדרומי – ובהליכתי הגעתי להצטלבות הרחובות "הכרמל" ורחוב "רמב"ם". בנוסף לנוכחותה הרוּחית המעיקה של השכנה-מדירה-3, ליווה אותי בנוכחותו מ"ה שהוא ידיד טלפתי ותיק שלי.

בהגיעי לרחבה שבהצטלבות שני הרחובות, הרעש שעלה מגגוני הפח גבר מאד ומ"ה הנחה אותי לעצור – אך בהיותי בטוחה שהמשך הצעידה אינו מזמן לי כל רע, אני המשכתי בהליכתי. באופן לא ברור, כנראה שהודות לאנרגיות החזקות שבהן בורך – מ"ה הצליח לגרום כי נסוגותי מספר צעדים לכיוון הרחבה, ושם, בעודי תוהה על המתרחש – קרסו כל גגוני הפח ונחתו במקום שבו הייתי אמורה להימצא לו הייתי ממשיכה בהליכתי. ידידי הטלפתי חסך ממני תאונה קשה.

כשלוש שנים לאחר מכן – נדמה לי כי זה היה בשנת 1998 – חלמתי חלום (נוסף), שבו הופיעה אימי ז"ל שנפטרה שנה קודם, ובישרה כי בהגרלת הלוטו הקרובה יעלו בגורל המספרים 2 ו-8. בנוסף לאימי הופיעו בחלום שלוש דמויות: שני הידידים הטלפתיים שלי, א"פ ומ"ה, והשכנה-מדירה-3. כשהתעוררתי בבוקר משנתי זכרתי את המספרים: 2 ו-8 ובהגרלת הלוטו השבועית שהתקיימה ביום שלישי הופתעתי לגלות שאכן שניהם עלו בגורל – אז גם נזכרתי שהמספר 23, שאף הוא היה בין שבעת המספרים שהוגרלו באותו שבוע, הופיע אף הוא בחלום.

נראה שא"פ ומ"ה עזרו לי לזכור בבוקר את המספרים 2 ו-8 ואילו השכנה-מדירה-3 הסתירה את המספר השלישי – 23. לאחר אירוע זה במשך חודשים רבים, כשהייתי מקיצה בבקרים משנתי ומנסה להעלות בזכרוני את פרטיו של חלום שבלילה חלמתי – השכנה-מדירה-3 הייתה מעבה  את הפרעותיה כדי שהדבר לא יעלה בידי.

עזרה טלפתית מאנשים מגיעה לא רק כשאנחנו נקלעים למצבי סכנה, אלא גם בעניינים פשוטים הנוגעים לניהול חיי היומיום. בעזרה מסוג זה יש כדי לחסוך בזמן, לתמוך בבריאותנו ולנסוך תחושות אכפתיות בלתי אמצעית, אחווה ושיתוף פעולה.

דוגמה ראשונה: בצאתם לפעילות ספורטיבית רבים נוהגים לקחת עימם מים, ובמטבחי על השייש יש מקום קבוע לבקבוק. בוקר אחד, לקראת יציאתי לטיול עם הכלבה שלי – ג'ניס, שבמהלכו אני נוהגת לעבור דרך גינה ציבורית, ולבצע מספר תרגילים לשיפור הכושר במכשירים הממוקמים בה – לא מצאתי את בקבוק המים במקומו, וגם לא במקומות האחרים שבהם חיפשתיו.

כשכבר שקלתי לוותר ולצאת לדרכי – ה"י, שהוא רוח טוב מאד, הפנה את מבטי כלפי מעלה, ושם כנגד כל הסיכויים מצאתי נח על הכוסות שבמדף העליון את הבקבוק שבערב הקודם בשעה ששטפתי כלים – בהיסח הדעת העברתיו.

דוגמה שנייה: משום שהדיאטה הצמחונית שלי דלה בברזל זמין, במצוות רופאת המשפחה אני נוטלת לסירוגין תוסף ברזל, וליד מיטתי בתוך מגירה יש צנצנת ובה כדורים. כשבאחד הבקרים לא מצאתי את תוסף הברזל במקומו – נותרתי לרגע תמהה.

ר"ח שגם הוא רוח טוב, הבחין במצוקתי ואותת לי להסתכל מעט שמאלה, וכשעשיתי כך הבחנתי בתיבה קטנה שאני עושה בה שימוש לעיתים נדירות, ובתוכה מצאתי את תוסף הברזל שבטעות העברתיו אליה.

דוגמה שלישית: באחד הלילות כשעשיתי את הכנותיי לקראת שינה, סיימתי לצחצח את שיניי ופניתי לכבות את האור במקלחת. ב"ג, שהיה הבכיר מבין המשתתפים בשיחה הטלפתית שבאותה שעה התנהלה, אותת לי לעצור כדי שאכבה קודם את מקלט הרדיו שבמרפסת השירות. לאחר שעשיתי זאת א"י התערב בשיחה ואמר: "רגע. יש עוד משהו" והזכיר לי לשים משחה על חתך שהיה בכף רגלי.

ב"ג הסביר שהואיל והשיחה שהתנהלה נגעה לענייניו, הוא חש מחוייב לרווחתי ולכן הזכיר לי לכבות את מקלט הרדיו.

ה"י, ר"ח, ב"ג וא"י ניחנו ביכולות מיוחדות וארבעתם הם עובדי ציבור – אין ספק כי תשומת ליבם והשתדלותם לסייע לאזרחים פשוטים באמצעות תקשורת טלפתית בונה – מגדילה את מידת היותם ראויים לשמש בתפקידיהם.

בשיחה עימו, א"י ייחס את הפופולריות הרבה שהוא נהנה ממנה, לעובדה כי בשעות משבר הוא יודע לבוא באופן טלפתי לעזרתם של האנשים הקשורים איתו – והופתעתי מאד כשבמספר פעמים נוספות ידע לסייע גם לי.

ככלל נראה לי שנוכחותם של אנשים-רוחות-טובים היא התופעה הרווחת, וכולנו ברמת זו או אחרת נהנים מחברתם של בני האדם שבסביבתנו.

"שדים – חלק א'", שמחה חבושה, 287 עמודים, 65 ₪ להשיג במייל:

simkha05@netvision.net.il

דילוג לתוכן